+90 541 488 52 68
iletisim@medyamarketim.net

Tiktok Nedir, Nasıl Kullanılır?

Tiktok Nedir, Nasıl Kullanılır?

TikTok nedir? Nasıl kullanılır? Güvenli midir?


Ebeveynler için TikTok!

TikTok kullanıcıların 60 saniyelik videolar izlemesini ve yayınlamasını sağlayan bir sosyal medya uygulamasıdır. 155 ülkede 1 milyarın üzerinde kullanıcısı bulunur. Musical.ly isimli uygulamanın 2017 yılında Çinli ByteDance Technology tarafından satın alınmasıyla ortaya çıkmıştır.

Peki TikTok’u bu kadar cazip kılan nedir, piyasadaki bir sürü sosyal medya uygulamasının arasında çocuklar neden TikTok’u tercih ediyor ve saatlerce başından ayrılmıyor?

TikTok üzerinde ciddi, eğlenceli veya aptalca milyonlarca kısa video izleyebilir, müzik kliplerine veya filmlere dudak uydurarak kendi videonuzu yayınlayabilirsiniz. Diğer sosyal medya uygulamalarında olduğu gibi beğeniler ve yorumlar aracılığı ile başka kullanıcılarla etkileşime girebilirsiniz. Üstelik günümüz çocuklarının dikkat süreleri göz önüne alındığında 60 saniye gibi kısa bir süre içinde.

Diğer taraftan yine bir sosyal medya platformu ve yine aileleri saran gizlilik ve güvenlik endişeleri mevcut. TikTok platformunda yer alan videolar genellikle zararsız olsa da buranın açık bir sosyal medya platformu olduğunu aklınızdan çıkarmayın.

Diğer sosyal medya ortamlarında da olduğu gibi burada da paylaşımlar konusunda dikkatli olmalıyız. Unutmamanız gereken temel kural internette paylaşılan herhangi bir şey asla ve asla yok olmaz! Örneğin siz veya çocuğunuz bir video paylaştı ve hemen ardından uygun bulmayarak sildiniz; hayır, aslında silmediniz! O video, paylaştığınız ortamdan hiç silinmeyebilir veya o anda izleyen biri tarafından indirilerek saklanabilir.

TikTok ne kadar güvenli?

TikTok üzerinde bir hesap oluşturduğunuzda hesabınız varsayılan olarak halka açıktır. Yani, herhangi biri paylaşımları görebilir, lokasyon (yer) bilginizi alabilir, özel (direk) mesaj gönderebilir. Bu durumda özellikle çocuklar için oluşturulan hesapların hemen Özel duruma çekilmesi gerekir. Ayrıca yorumlar, düetler veya mesajlar gibi özelliklerin herkese açık olmak yerine sadece arkadaşlara açık olmasına dikkat edin.

İnternet üzerinde, kötü niyetli, çocuklara ilgi duyan ve özellikle herkese açık hesapları takip eden avcılar olduğunu unutmayın.

Bu arada çocuklardan bağımsız olarak TikTok ile ilgili başka güvenlik sorunları açığa çıktı. İlk olarak uygulamanın işletim sistemi panosundaki verilere erişebildiği anlaşıldı, bu telefonunuzda kopyaladığınız her şeyi görebiliyor demek. Daha sonra Reddit forumlarında bir kullanıcı TikTok’un kullanıcılara ait çok fazla ve gereksiz veri topladığını iddia etti. Bu veriler arasında kullandığınız donanıma ait bilgiler, kamera ve mikrofon erişimi, kişi listesi ve gps yer bilgisi bulunuyor. Üstelik kullanıcı önceden izin verdiği için TikTok bu verilere uygulama kullanılmasa bile erişebiliyor.

TikTok için yaş sınırı nedir?

TikTok, hesap açmak için yaş sınırını 13+ olarak belirlemiş. Fakat hesap açılışı sırasında kullanıcıya yaşını sormak dışında herhangi bir önlemi yok. Hesap açmak için basit bir e-posta adresinin yeterli olduğu düşünülürse bir çocuğun istediği yaşı girerek hesap oluşturmasının önünde bir engel yok. Bu arada sadece izlemek için hesap açmanıza gerek bile yok.

Çocuklar için uygun mu?

TikTok üzerindeki videolar popüler kültüre hitap ettiği için bolca küfür ve cinsel çağrışım öğesi barındırıyor. Her ne kadar uygulama içinde özellikle içerik araması yapılamasa da popüler videoların çoğu bu tür öğeler içerecektir. TikTok ayarlarındaki aile eşleşmesi modu sayesinde içeriği filtreleyebilirsiniz.